Euroleague: Άνετες νίκες για Μακάμπι και Μπαρτσελόνα

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν άνετα με 95-79 της Άλμπα, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην 14η ήττα τους σε 23 αγώνες

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν κράτησε την Αρμάνι Μιλάνο των 19 λαθών στους 21 πόντους, απλοποίησε το έργο της Μακάμπι, η οποία έκαμψε με άνεση την αντίσταση των Ιταλών στο Τελ Αβίβ και με το τελικό 75-58 έπιασε με ρεκόρ 12-11 την Μπάγερν στην έκτη θέση της κατάταξης. Οι Ισραηλινοί πλέον βάζουν πλώρη για τα πλέι οφ, εξαργυρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την αποβολή των ρωσικών ομάδων από την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τζέιμς Νάναλι (14π.) και Τζέιλεν Ρέινολντς (14π.), ενώ από την Αρμάνι, που υποχώρησε στο 16-8 (4η θέση), ο Ντέβον Χολ με 11 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 40-37, 56-46, 75-58

Με… βροχή τριπόντων (14/23) και τον Νίκολα Μίροτιτς απόλυτο πρωταγωνιστή, η πρωτοπόρος Μπαρτσελόνα δε δυσκολεύτηκε στο Βερολίνο, αυξάνοντας σε 20-5 το ρεκόρ της στη Euroleague και κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης της κατάταξης.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν άνετα με 95-79 της Άλμπα, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην 14η ήττα τους σε 23 αγώνες. Ο Μίροτιτς τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 4/8 τρίποντα, τι στιγμή που ο Νικ Καλάθης είχε απολογισμό 9 πόντους (1/1τρ.), 8 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από την Άλμπα των 5/15 τριπόντων, προσπάθησε ο Όσκαρ ντα Σίλβα με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 39-47, 58-73, 79-95