Eurocup: Πρώτο «διπλό» για τον Προμηθέα

«Δύο στα δύο» για τον Προμηθέα του Ηλία Ζούρου στον Β' όμιλο του EuroCup. Οι Αχαιοί πέρασαν νικηφόρα με 71-65 από την έδρα της Ουλμ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της διοργάνωσης

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου τον βρήκε στο -5 (20-15), ο Προμηθέας άρχισε να βρίσκει τα αμυντικά του… πατήματα και με τους Ρογκαβόπουλο, Γκίκα να δίνουν λύσεις στην επίθεση κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-31). Βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση μέσα από την καλά οργανωμένη άμυνά τους, οι Αχαιοί έτρεξαν επιμέρους σκορ 4-12 μέχρι το 25΄, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +7 (36-43), ενώ διατηρώντας την ψυχραιμία τους έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (46-54).

Με την άμυνα της ελληνικής ομάδας να αποδίδει τα μέγιστα, ο Προμηθέας αισθάνθηκε μεγαλύτερη άνεση, εξασφάλισε στο 35΄ ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 11 πόντων (55-66) και δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 65-71.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κέντρικ Ρέι με 14 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τόμας Κλάπαϊζ με 22.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-31, 46-54, 65-71

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσι, Κλιβάζ, Πιρ