Eurobasket 2022, Βουλγαρία – Μαυροβούνιο 81-91: Πάλευε μόνος του ο Βεζένκοβ

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν εντυπωσιακός (26 πόντοι και 8 ριμπάουντ) ξανά για τη Βουλγαρία, όμως δεν ήταν αρκετό για να έρθει η πρώτη νίκη στο Eurobasket κόντρα στο Μαυροβούνιο (81-91)

Δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα η Βουλγαρία του Βεζένκοβ. Το Μαυροβούνιο πήρε καλύτερες αποφάσεις στο τέλος και επικράτησε με 91-81, φτάνοντας έτσι στο 2-1, ρίχνοντας την παρέα του παίκτη του Ολυμπιακού στο 0-3.

Πρώτος σκόρερ των νικητών που αγκαλιάζουν την πρόκριση, ήταν ο Μιχαίλοβιτς με 23 πόντους, ο Ντούμπλιεβιτς πρόσθεσε 17 με 9 ριμπάουντ, ενώ 17 μέτρησε και ο Ντρόμπνιακ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Βεζένκοβ είχε 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5/8 τρίποντα, αλλά δεν ήταν αρκετό. Οι Βούλγαροι είχαν 14/40 τρίποντα.

Το ματς

Mε δύο βολές του Πόποβιτς το Μαυροβούνιο προηγήθηκε με 9-13, όμως με το τρίποντο του κεφάτου Βεζένκοβ η Βουλγαρία έφερε το ματς στην ισορροπία για το 15-15 στο 7′. Καραμφίλοφ και Ντρόμπνιακ διαμόρφωσαν το σκορ της πρώτης περιόδου (21-21).

Ο παίκτης του Ολυμπιακού συνέχισε να φορτώνει με πόντους το αντιπαλο καλάθι και με τρίποντο έκανε το 29-30, επτά λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Βεζένκοβ είχε πάρει φωτιά στο πρώτο ημίχρονο, τελειώνοντας με 17 πόντους, ενώ πέτυχε και το τελευταίο καλάθι της Βουλγαρίας στα πρώτα 20 λεπτά (46-43). Η Βουλγαρία σούταρε με 8/20 τρίποντα, ενώ το Μαυροβούνιο τα… έσπασε με 1/12.

Το Μαυροβούνιο πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0, έφτασαν στο 46-57 χάρη στο δίποντο του Ντρόμπνιακ, ενώ ο Πέρι έκανε το 56-67, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Ο Πέρι έκανε το 80-85 στο 37′, ενώ ο Ντρόμπνιακ με 2/2 βολές στα 24 δευτερόλεπτα, έκανε το 81-88 και καθάρισε το ματς, μετά από άγχους για τους Μαυροβούνιους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-45, 58-67, 81-91