Euro2020: Νίκη-πρόκριση της Σουηδίας απέναντι στους Σλοβάκους

Η Σουηδία επικράτησε με 1-0 της Σλοβακίας στην Αγία Πετρούπολη, φτάνοντας αισίως στους 4 βαθμούς και εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση.

Οι Σουηδοί, στο πλαίσιο του Euro2020, θα αντιμετωπίσουν την Πολωνία (23/6), επίσης στην Αγία Πετρούπολη την 3η και τελευταία αγωνιστική, ενώ οι Σλοβάκοι θα επισκεφτούν (23/6) τη Σεβίλη για να παίξουν με την Ισπανία.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι Σλοβάκοι έγιναν επικίνδυνοι με τον Χάμσικ στο 35΄ και το 43΄, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Από τα πόδια του Ντούντα (50΄) με σουτ στα όρια της περιοχής (πέρασε πάνω από το δοκάρι) ήταν η πρώτη απειλή από την Σλοβακία στην επανάληψη.

Οι Σουηδοί έφτασαν κοντά στο γκολ με διπλή απειλή: πρώτα (59΄) όταν ο Ντουμπράβκα σταμάτησε με εντυπωσιακή εκτίναξη την κεφαλιά του Αουγκούστινσον, ενώ στην εξέλιξη ο Ντάνιελσον πάλι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό (61΄) καλό σουτ του Ίσακ πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι, ο ίδιος απείλησε με κεφαλιά στο 67΄ και στο 71΄ με εκπληκτική προσπάθεια και σουτ, που απέκρουσε και πάλι ο Ντουμπράβκα.

Στο 76΄ και σε μία ακόμη επέλαση, ο επιθετικός της Ρεάλ Σοσιεδάδ προσπάθησε να αποφύγει τον Ντουμπράβκα, ο οποίος τον ανέτρεψε και το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Φόρσμπεργκ για το τελικό 1-0.