Euro 2020: Συνεχίζει στα ημιτελικά η Δανία – «Καθάρισε» τους Τσέχους με 2-1

Η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ θα αντιμετωπίσει στις 7 Ιουλίου τον νικητή του ζευγαριού Αγγλία – Ουκρανία

Η Δανία, με μια πορεία η οποία θυμίζει εκείνη το 1992 που την έφερε ως την κορυφή της Ευρώπης, προκρίθηκε στα ημιτελικά του EURO 2020 αποκλείοντας την Τσεχία, την οποία νίκησε στο Μπακού με 2-1, στον τρίτο προημιτελικό.

Η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ θα αντιμετωπίσει στις 7 Ιουλίου, στο στάδιο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου, το νικητή του τελευταίου προημιτελικού, ανάμεσα στην Ουκρανία και την Αγγλία. Ταυτόχρονα, οι Δανοί πήραν ρεβάνς από τους Τσέχους για την ήττα-αποκλεισμό στα προημιτελικά του EURO 2004, στην Πορτογαλία.

Το σκορ στο Μπακού άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν σε εκτέλεση κόρνερ ο Ντιλέινι μόνος από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αφού ξεπέρασαν το σοκ του 0-1, οι Τσέχοι άρχισαν να βγαίνουν μπροστά παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο και στο 23΄, σε κάθετη πάσα του Μάσοπουστ ο Χόλες βγήκε απέναντι στον Σμάιχελ, αλλά νικήθηκε από τον Δανό τερματοφύλακα.

Στο 42΄ ο Βέστεργκααρντ έβγαλε στον Μέλε, που σέντραρε από αριστερά με το εξωτερικό του δεξιού ποδιού, η μπάλα πέρασε από στόπερ και Μπρέθγουεϊτ, για να έρθει ο Ντόλμπεργκ στο δεύτερο δοκάρι και να αφήσει «άγαλμα» τον Βάτσλικ.

Μην έχοντας άλλη επιλογή και τίποτα να χάσει, η ομάδα του Σίλχαβι μπήκε «αφιονισμένη» στο δεύτερο ημίχρονο, «στρίμωξε» τους Δανούς, κι αφού στο τρίλεπτο 46΄- 48΄ είχε ισάριθμες χαμένες ευκαιρίες με τους Κρμέντσικ, Μπαράκ και Σικ, στο επόμενο λεπτό (49΄) ο Σικ έκανε άψογο τελείωμα στο πέρασμα του Τσούφαλ μειώνοντας σε 1-2 με το πέμπτο τέρμα του στη διοργάνωση και φτάνοντας στην πρώτη θέση των σκόρερ τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Τσέχοι συνέχισαν την πίεση αλλά η είσοδος των Νόργκααρντ και Πόουλσεν εξισορρόπησε την κατάσταση κι επέτρεψε στη Δανία να κρατήσει μπάλα και να ξαναβγεί στην επίθεση, χάνοντας ευκαιρίες με τον άσο της Λειψίας στο 62΄ και 69΄.

Στο 78΄ νέο σουτ του Πόουλσεν έβγαλε εντυπωσιακά ο Βάτσλικ και στο 82΄, από ασίστ του Πόουλσεν, ο Μέλε έχασε την ευκαιρία να «σβήσει» το παιχνίδι, καθώς νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Βάτσλικ, κι ενώ δίπλα περίμενε μόνος ο Μπρέθγουεϊτ.