Ελλάδα – Λιθουανία 61-77: «Λύγισε» η Εθνική Παίδων -Θα παλέψει για το χάλκινο

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Αβδάλας με 18, ενώ ακολούθησε ο Τσαχτσίρας με 12. Για τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Ιντρουσάιτις με 20.

Δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα Παίδων στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος απέναντι στη Λιθουανία, με τους παίκτες του Ηλία Ζιάγκου να χάνουν με 77-61 και μαζί την ευκαιρία να διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο.

Η γαλανόλευκη παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Λιθουανών και πλέον περιμένει να μάθει ποια εκ των Γαλλία ή Ισπανία θα αντιμετωπίσει στον αυριανό μικρό τελικό (20/8, 19:45), όπου θα προσπαθήσει να κατακτήσει την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τους Λιθουανούς όμως να έχουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και να κλείνουν την περίοδο στο +5 (23-18). Στο πρώτο κομμάτι του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες του Ζιάγκου έπαθαν «μπλακ άουτ», γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοί τους και βρέθηκαν στο +15 (35-20). Στο δεύτερο πεντάλεπτο η Γαλανόλευκη βρήκε και πάλι ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 39-31, που ήταν και το σκορ ημίχρονου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική πίεσε και μείωσε στον πόντο (44-43), αλλά οι Λιθουανοί αντέδρασαν και μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +9 (55-46). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Λιθουανία να παίρνει τη νίκη με 77-61 και την πρόκριση για τον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 23-18, 39-31, 55-46, 77-61

Ελλάδα (Ζιάγκος): Χαβούτσας 2, Επαμεινώνδας, Μαραγκουδάκης 2, Ροζακέας, Τσαχτσίρας 12 (1), Αμπόσι 6, Αβδάλας 18 (2), Κομνιανίδης 2, Λιοτόπουλος, Πατρίκης 8, Σοιλεμετζίδης 5 (1), Σπάρταλης 6

Λιθουανία: Μπουτελίουσκας 7 (1), Κρεϊσμόντας, Λαουρένσικας 8, Σάκας , Ζιλακάουσκις 1, Μπούικα 8, Ιντρουσάιτις 20 (2), Γιακουτσιόνις 15 (30), Ναρβίλας 2, Ραουπέλις 10, Σμιρνόφ 6.