Coppa Italia: Προβάδισμα πρόκρισης των «μπιανκονέρι»

Με σύμμαχο την τύχη πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας η Γιουβέντους κόντρα στη Φιορεντίνα

Ενα απίθανο αυτογκόλ του Βενούτι στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη με 1-0 για την «Κυρία», στην επιστροφή του… προδότη Ντούσαν Βλάχοβιτς στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Η Φιορεντίνα απείλησε στο πρώτο ημίχρονο με δύο σουτ από τον Μποναβεντούρα, με τη Γιουβέντους να είναι ακίνδυνη. Με το ξεκίνημα του δεύτερους μέρους οι «βιόλα» μπήκαν δυνατά και  είχαν δοκάρι στο 48ο λεπτό με τον Ικονέ ενώ στο 56′ η Γιουβέντους έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, με πλασέ του Βλάχοβιτς.

Η φάση του ματς ήρθε τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Κουαδράδο σέντραρε από δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Βενούτι και κατέληξε στα δίχτυα της Φιορεντίνα για το 0-1.

Φιορεντίνα: Τεράτσιανο, Ιγκόρ, Μπιράγκι, Μιλένκοβιτς, Οντριοθόλα (46’ Βενούτι), Τορέιρα, Καστροβίλι (84’ Ντάνκαν), Μποναβεντούρα, Ικονέ (84’ Γκονζάλες), Σαπονάρα (65’ Σοτίλ), Πιόντεκ (65’ Καμπράλ).

Γιουβέντους: Περίν, Ντε Σίλιο, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Πελεγκρίνι, Ραμπιό, Λοκατέλι, Ακέ (46’ Κουαδράδο), Αρτούρ, Κεν (59’ Μοράτα), Βλάχοβιτς