Champions League: Μεγάλο διπλό της Ντόρτμουντ στην Πόλη (2-1)

Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 2-1 της Μπεσίκτας

Υπερπολύτιμη νίκη για την Ντόρτμουντ στην Κωνσταντινούπολη. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 2-1 της Μπεσίκτας και πραγματοποίησαν το πρώτο (πολύ σημαντικό βήμα) για την πρόκριση στα νοκ άουτ του Champions League.

Σκόρερ για τη γερμανική ομάδα οι Μπέλιγχαμ (20′) και Χάαλαντ (45+3′).

Για τους γηπεδούχους μείωσε σε 2-1 ο Μοντέρο στο 90+4′.

Ο Μπέλιγχαμ έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του Champions League που σκοράρει σε δύο διαδοχικά ματς στη διοργάνωση. Ο, 18 χρόνων και 78 ημερών, άσος, είχε σκοράρει και πέρσι στον αποκλεισμό από τη Μάντσεστερ Σίτι και στο πρώτο φετινό παιχνίδι βρήκε ξανά δίχτυα.

Στο 20′ ο Τζουντ Μπέλιγχαμ άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ στην κίνηση και έπειτα από ασίστ του Μενιέ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Άγγλος μέσος με εκπληκτική ατομική ενέργεια πάσαρε στον Έρλινγκ Χάαλαντ για το 2-0 της Ντόρτμουντ.

Στο 90+4′ διαμορφώθηκε το τελικό 1-2 με κεφαλιά του Μοντέρο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπεσίκτας (Σερτζέν Γιαλτσίν): Ντεστάνογλου, Χάβι Μορένο, Ουέλιντον, Ν’Σακαλά, Ντε Σόουζα, Γκιζάλ, Χάτσινσον (78′ Ουκάν), Λάριν (61′ Κάραμαν), Πιάνιτς, Γκιζάλ (89′ Τόρε), Μπατσουαγί.

Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε): Κόμπελ, Ακανζί, Χούμελς (70′ Πόνγκρατσιτς), Μενιέ, Γκερέιρο, Μπραντ (46′ Βίτσελ), Νταούντ, Μπέλιγχαμ (70′ Βολφ), Ρόις, Μάλεν (70′ Μουκοκό), Χάαλαντ (86′ Κνάουφ).

Πηγή: in.gr