Champions League: Με το ένα πόδι στον τελικό η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Βιγιαρεάλ στο Άνφιλντ και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Champions League

Η Λίβερπουλ υποδέχτηκε στο Άνφιλντ την ευχάριστη έκπληξη του φετινού Champions League, Βιγιαρεάλ, για τον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό της διοργάνωσης, με τους Reds να επικρατούν με 2-0 και να παίρνουν ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Παρισιού στις 28 Μαΐου.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε 12 τελικές στο πρώτο μέρος (οι περισσότερες από το 2003-2004 σε ημιτελικό Champions League), αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λέπτου, όμως, οι Reds ήταν εντυπωσιακοί και με 2 γκολ μέσα σε 2 λεπτά (αυτογκόλ Εστουπινιάν, Μανέ) καθάρισαν την υπόθεση νίκη και έχουν τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς του Ελ Μαδριγάλ την ερχόμενη Τρίτη (3/5) για να προκριθούν στον τελικό του Champions League.

Σωρεία ευκαιρίων, μηδέν γκολ

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε… φουριόζα και άρχισε να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 12′, ο Σαλάχ έκανε έξυπνη σέντρα στην περιοχή βρίσκοντας τον Μανέ, αλλά η κεφαλιά του Σενεγαλέζου έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντίαζ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Ρούλι μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Με την κατοχή να φτάνει στο 60%-40% στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, οι ευκαιρίες δεν σταματούσαν. Ο Σαλάχ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ στο 27′, ο Ρούλι απέκρουσε το σουτ του Ντίαζ στο 31′, η προσπάθεια του Σαλάχ έφυγε άουτ στο 35′, ενώ η… οβίδα του Τιάγκο έξω από την περιοχή, κατέληξε στο δοκάρι.

Χρειάστηκε μόλις 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο. Η εκρηκτικότητα της Λίβερπουλ απέφερε άμεσα καρπούς. Κι όταν λέμε άμεσα, εννοούμε πως οι Reds χρειάστηκαν 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Μέσα σε αυτό το διάστημα η Λίβερπουλ πέτυχε 2 γκολ και λύγισε την μέχρι τότε… αλύγιστη Βιγιαρεάλ.

Λίβερπουλ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Άρνολντ (81’ Γκόμες), Φαν Ντάικ, Κονατέ, Φαμπίνιο, Χέντερσον (72’ Κεϊτά), Τιάγκο, Λουίς Ντίαζ (81’ Οριγκί), Σαλάχ, Μανέ (72’ Ζότα).

Βιγιαρεάλ: Ρούλι, Φόιθ, Πάου Τόρες, Αλμπιόλ, Εστουπινιάν (72’ Οριέ), Καπού, Παρέχο (72’ Τριγέρος), Τσουκβουέζε (72’ Ντιά), Κοκλέν (57’ Πεδράθα), Λο Σέλσο, Ντανζουμά (86’ Αλκάθερ).