Champions League: «Λύγισε» στα πέναλτι η ΑΕΚ Λάρνακας από τη Μίντιλαντ

Η Μίντιλαντ ήταν η νικήτρια του «θρίλερ» της Λάρνακας, όπου με 4-3 στα πέναλτι προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League

Η Μίντιλαντ ήταν η νικήτρια του «θρίλερ» της Λάρνακας, όπου με 4-3 στα πέναλτι προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League εις βάρος της ΑΕΚ, η οποία έχασε την «χρυσή» ευκαιρία στη «ρώσικη ρουλέτα» να ισοφαρίσει σε 4-4 και να διεκδικήσει το «εισιτήριο» στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Όπως και στη Δανία, έτσι και επί κυπριακού εδάφους η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1, το οποίο διαμορφώθηκε στο 12ο λεπτό. Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην παράταση κι έτσι οι δύο μονομάχοι «έλυσαν τις διαφορές τους» στα πέναλτι.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Όμρι Άλτμαν, έχασε το πρώτο πέναλτι για την ΑΕΚ, με τους παίκτες της Μίντιλαντ να ευστοχούν στις πρώτες τέσσερις εκτελέσεις και τους γηπεδούχους στις επόμενες τρεις που ακολούθησαν.

Ο Πίριτς απέκρουσε το πέμπτο πέναλτι των Δανών που εκτέλεσε ο Κάμπα, ωστόσο, ο Γκουστάβο δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μίντιλαντ κι έτσι η σκανδιναβική ομάδα πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο, όπου θ΄ αντιμετωπίσει την Μπενφίκα.

Μετά τον αποκλεισμό της η ΑΕΚ Λάρνακας θα «υποβιβαστεί» στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.