Champions League: Δεν έφτανε ο Βλάχοβιτς για την «κυρία»

Το παρθενικό γκολ του Βλάχοβιτς στο ντεμπούτο του στο Champions League με τη Γιουβέντους δεν ήταν αρκετό για την «Κυρία» που έμεινε στο 1-1 με τη Βιγιαρεάλ

Καλός, αλλά όχι αρκετός ο Ντούσαν Βλάχοβιτς για τη Γιουβέντους. Μόλις 32 δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο Σέρβος φορ για να ανοίξει λογαριασμό με τη φανέλα της «Κυρίας» στο Champions League, η Βιγιαρεάλ όμως απάντησε με τον Παρέχο στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο «Θεράμικα» και το 1-1 τα αφήνει όλα ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς του Τορίνο.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Γιούβε στο «Θεράμικα». Σχεδόν με τη σέντρα, ο Ντανίλο βρήκε τον Βλάχοβιτς με ωραία μπαλιά, ο 22χρονος άσος χόρεψε τους Αλμπιόλ και Τόρες και με ωραίο γυριστό στην απέναντι γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 συνδυάζοντας με γκολ το ευρωπαϊκό του ντεμπούτο με τη Γιουβέντους. Αυτό το γκολ ωστόσο ήταν το δεύτερο ταχύτερο που έχει πετύχει παίκτης στο ντεμπούτο του σε ματς Champions League, αφού η πρωτιά ανήκει στον Γεβγκέν Κονοπλιάνκα που είχε σκοράρει στα 19 δευτερόλεπτα με τη φανέλα της Σεβίλλης.

Παρά το ιδανικό μπάσιμο στο ματς, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Αλέγκρι, αφού η Βιγιαρεάλ κατάφερε να ξεπεράσει το σοκ. Μάλιστα στο 12′ το «κίτρινο υποβρύχιο» έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Λο Σέλσο αστόχησε από εξαιρετική θέση ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Ντανζουμά δεν κατάφερε να νικήσει τον Σέζνι με τακουνάκι.

Ο Μοράτα είχε δύο καλές στιγμές για τη Γιουβέντους μέχρι το 66ο λεπτό όταν η Βιγιαρεάλ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Καπού βρήκε τον Παρέχο μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ έκανε εύκολα το 1-1. Στο 74′ ο Ραμπιό γλίτωσε την αποβολή για μαρκάρισμα με τις τάπες πάνω στον Τσουκουέζε και στο 85′ ο Βλάχοβιτς με ένα σουτ που εξουδετέρωσε ο Ρούγι είχε την τελευταία αξιόλογη φάση στο παιχνίδι.

Βιγιαρεάλ: Ρούγι, Αλμπιόλ, Φόιθ, Πάου Τόρες, Πεδράθα (78’Εστουπινιάν), Καπού, Παρέχο, Τσουκουέζε (90’Πίνο), Αλμπέρτο Μορένο (78’Τριγκέρος), Λο Σέλσο, Ντανζουμά (90’Ντιά).

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντε Λιχτ, Σάντρο (46’Μπονούτσι), Ντανίλο, Ντε Σίλιο (87’Πελεγκρίνι), Ραμπιό, Λοκατέλι (71’Αρτούρ), ΜακΚένι (81’Ζακάρια), Κουαδράδο, Μοράτα, Βλάχοβιτς.