Bundesliga: Τα «Κριάρια» αφήνιασαν, 7-1 τη Βέρντερ

Απίθανα πράγματα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης, στο «Ράιεν Ένερτζι Στάντιον»

Απίθανα πράγματα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης, στο «Ράιεν Ένερτζι Στάντιον». Τα «Κριάρια» συνέτριψαν τη Βέρντερ με 7-1 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα, η οποία επανεκκίνησε σήμερα (21/1) ύστερα από διακοπή περίπου δύο μηνών, λόγω (και) του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Οι γηπεδούχοι του Στέφεν Μπάουμγκαρτ άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Λίντον Μάινα και στο 36ο το είχαν φτάσει στο 5-0 (!), πριν μειώσει δύο λεπτά αργότερα ο Γερμανός διεθνής Νίκλας Φίλκρουγκ, με το πρώτο μέρος της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με αυτό το πολύ ασυνήθιστο σκορ.

Ένα γκολ του Έλιες Σκίρι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και το αυτογκόλ του Μάρκο Φριντλ διαμόρφωσαν το τελικό 7-1 κι έδωσαν στην Κολωνία μια από τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες στην Ιστορία της στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Εκτός των εντυπώσεων, ωστόσο, το συγκρότημα της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας κέρδισε και την ουσία, αφού με τους τρεις βαθμούς έκανε σημαντικό άλμα στην κατάταξη (10ο), στο +5 από τη 16η Στουτγάρδη και τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.