Basket League: Νίκη – «ανάσα» για τον Απόλλωνα Πάτρας απέναντι στο Περιστέρι (74-72)

Μεγάλη νίκη με ανατροπή

Μια πολύ σημαντική νίκη και μάλιστα με ανατροπή πανηγύρισε ο Απόλλων Πάτρας, που επιβλήθηκε με σκορ 74-72 του Περιστερίου, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League, παίρνοντας έτσι βαθιά βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια που κάνει να μην μπλέξει με τον υποβιβασμό, αλλά και για μια θέση στα πλέι-οφ.

Ο αγώνας

Οι Πατρινοί που έκαναν μια εντυπωσιακή ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανέβηκαν στο 7-12 όντας στη δέκατη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-11 και έβαλαν σε κίνδυνο τη θέση τους στα πλέι-οφ.

Κορυφαίος για το σύνολο του Νίκου Βετούλα ήταν ο Γκέρελ Σίμονς που σημείωσε 20 πόντους, ενώ πήρε πολύτιμες βοήθειες από τον Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ που πρόσθεσε άλλους 12. Από την άλλη πλευρά, ο Στίβεν Γκρέι μέτρησε 16 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γκλεν Κόζι με 14.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο, με το Περιστέρι να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των τριών πόντων με το πέρας της εναρκτήριας περιόδου, όμως ο Απόλλων παρέμενε κοντά στο σκορ, παίρνοντας έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο με δύο πόντους διαφορά. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σύνολο του Μίλαν Τόμιτς στο +1 και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 40-39.

Β’ ημίχρονο

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι εμφανίστηκε πιο έτοιμο, επιβάλλοντας τον ρυθμό του και καταφέρνοντας να κρατά το μικρό αυτό αβαντάζ που είχε χτίσει από το πρώτο μέρος. Ωστόσο, ο Απόλλων έβρισκε τον τρόπο να μην του επιτρέπει να ξεφύγει, διατηρώντας το ενδιαφέρον.

Το χειρότερο σενάριο που θα μπορούσε να συμβεί επιβεβαιώθηκε για την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, που είδε τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί στο τέλος του ματς και να παίρνουν εκείνοι τα ηνία, φτάνοντας εν τέλει στο ροζ φύλλο αγώνα και σε μια άκρως σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 39-40, 59-65, 74-72