Basket League: Κέρδισε στην Πάτρα και «σφράγισε» το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς o Ολυμπιακός (Βίντεο)

Με το μυαλό στο Βελιγράδι πήρε μεγάλη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας με 68-94 και εξασφάλισε την πρωτιά

Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός στην Πάτρα, κυρίαρχος του παιχνιδιού και επικράτησε εύκολα επί του Απόλλωνα Πατρών με σκορ 68-94. Κλείδωσε την πρωτιά στη Μπάσκετ Λιγκ και απέκτησε προβάδισμα έδρας για τους τελικούς.
Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα 4-0 από τους «φιλοξενούμενους. Ο Απόλλων Πατρών, όμως προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στον Ολυμπιακό χωρίς να τον αφήσει να διευρύνει κι άλλο το σκορ και με τον Μπόγρη πέρασε μπροστά με 9-8. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +3 και το σκορ στο 16-19.

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν δυναμικά το δεύτερο δεκάλεπτο, πραγματοποιώντας ένα σερί 4-0. Με κορυφαίο τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη ο οποίος έδωσε λύσεις στην ομάδα του, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 10 πόντους, 22-32. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς, και διατήρησε τη διαφορά υπέρ του, έχτισε διψήφιες διαφορές, φτάνοντας στο 36-48 σκορ ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκόραρε με κάθε πιθανό τρόπο, έκανε ένα σερί 0-12 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 22 πόντους. Ο Απόλλων Λάρισας προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 19 πόντους με τρίποντο του Δίπλαρου όμως η διαφορά παρέμενε μεγάλη. Η Τρίτη περίοδος, ολοκληρώθηκε με σκορ 52-73 και τους «ερυθρόλευκους» κυρίαρχους του παιχνιδιού.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να διευρύνει κι άλλο τη διαφορά του. Η διαφορά κυμαινόταν στους 20+ πόντους καθ’ όλη τη διάρκεια φτάνοντας ακόμη και τους 29. Ο Απόλλων Πάτρας προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μήτρου-Λονγκ, χωρίς αποτέλεσμα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 68-94