Basket League: Επέστρεψε στις νίκες ο Κολοσσός – Κέρδισε τη Λάρισα

Νίκησε με 93 - 75

Μετά από ένα διάστημα όπου μέτρησαν δύο σερί ήττες, ο Κολοσσός Ρόδου σημείωσε θετικό αποτέλεσμα υποχρεώνοντας την Λάρισα σε ήττα με 93-075.

Οι Ροδίτες ήταν… άχαστοι στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτρεξαν επιμέρους 27-9.

Έφτασαν έτσι το ρεκόρ τους στο 8-5 και παρέμειναν σταθερά στην τετράδα, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 4-8.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Κολοσσός βρέθηκε μπροστά στο σκορ, με τον Τιλί να έχει τους 5 από τους 9 πόντους της ομάδας (9-5), ενώ μετά το 12-7 που έγραψε ο Μαργαρίτης από την περιφέρεια, Κρουμπάλι και Μούντι έφεραν την Λάρισα στον πόντο (14-13). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 7-2 κάνοντας το 21-15 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-16.

Με την αστοχία από την περιφέρεια να τους προβληματίζει (2/7τρ. σε εκείνο το σημείο) , οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τους χώρους κοντά στο καλάθι και με Τσαϊρέλη και Σπυρόπουλο πήραν «κεφάλι» στο 14′ (23-24).

Ο Κολοσσός ανέβασε τη διαφορά στους 8 (36-28), αλλά και στους 13 (43-30) 1:55 πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 43-38 μετά από σερί 8-0 και κυρίως τις βολές του Χάντσον.

Β’ ημίχρονο

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα οι πάικτες του Τακιανού δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, ενώ πήραν και πάλι το προβάδισμα με εύστοχο τρίποντο του Μούντι (46-48). Στη συνέχεια η Λάρισα έφτασε για πρώτη φορά στο +7 (51-58) ξανά με τον Χάντσον από τη γραμμή (51-58) με το σύνολο του Καντζούρη να μειώνει (56-59) εξαιτίας των λαθών του αντιπάλου. Παρά το 62-66 που έγινε από τον Ζάρα, ο Κολοσσός μπήκε στην καθοριστική περίοδο κυνηγώντας το -1 (65-66).

Εκεί χάρη στις προσπάθειες του Φλόιντ και στο κλέψιμο του Ουίλιαμς που μετουσιώθηκε σε καλάθι, οι Ροδίτες πήραν… αέρα 10 πόντων, με τον Μαργαρίτη να κάνει το 81-68. Το υπόλοιπο του παιχνιδιού ανήκε στον Κολοσσό, παίρνοντας τη νίκη με 93-75.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Αφενός στην αντίδραση του Κολοσσού όταν η Λάρισα… του πήρε τον αέρα στο τρίτο δεκάλεπτο και αφετέρου στην εκπληκτική τέταρτη περίοδο με το επιμέρους 27-9 των γηπεδούχων.