Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Πήρε το ντέρμπι η «βασίλισσα»

Στα ντέρμπι είναι… Ρεάλ. Η «Βασίλισσα» επικράτησε με 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Derby Madrileno» χάρη στα γκολ των Ροντρίγκο και Βαλβέρδε, κάνοντας έτσι το 6Χ6 στο πρωτάθλημα.

Η Ρεάλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο μαδριλένικο ντέρμπι με την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς η «βασίλισσα» επικράτησε εκτός έδρας με 2-1.

Με μια εξαιρετική εμφάνιση η «Βασίλισσα» πήρε την μεγάλη νίκη κόντρα στην Ατλέτικο, χάρη στα γκολ των Ροντρίγκο και Βαλβέρδε από το πρώτο μέρος, κάνοντας έτσι το 6Χ6 στο πρωτάθλημα, απολαμβάνοντας την μοναξιά της κορυφής.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Πιο συγκεκριμένα στο 13′ ο Κουρτουά έκανε άστοχη έξοδο, με τον Φέλιξ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ότι δεν κατάφερε ο Φέλιξ, το έκανε πέντε λεπτά αργότερα ο Ροντρίγκο. Ο Τσουαμενί έκανε υπέροχη μπαλιά στην πλάτη και ο Ροντρίγκο με μια επαφή εκτέλεσε τον Όμπλακ.

Η Ρεάλ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, διπλασιάζοντας τα τέρματα της δέκα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Πιο συγκεκριμένα ο Βινίσιους ξεχύθηκε στην κόντρα, ο Όμπλακ με το δοκάρι τον νίκησαν σε πρώτο χρόνο, όμως ο Βαλβέρδε πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-2 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε «μονομαχίες» στον χώρο του κέντρου. Φυσικά αυτό βόλευε τους «μερέγχες», με τους γηπεδούχους το μόνο που να καταφέρνουν ήταν να μειώσουν σε 1-2 με τον Ερμόσο στο 83′, έπειτα από τραγική έξοδο του Κουρτουά.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Φελίπε, Βίτσελ, Ρεϊνίλδο – Γιορέντε, Ντε Πολ (62’ Μοράτα), Κοντογκμπιά (84’ Σαούλ), Κόκε (73’ Κορέα), Καρασκό (72’ Ερμόσο) – Γκριεζμάν, Ζοάο Φέλιξ (62’ Ματέους Κούνια).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά – Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί (74’ Ρούντιγκερ) – Μόντριτς (82’ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Κρόος (86’ Ασένσιο) – Βαλβέρδε, Ροντρίγκο (86’ Ντάνι Θεμπάγιος), Βινίσιους Ζούνιορ.