Αστον Βίλα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1: «Πετσόκοψε» τους «κόκκινους διαβόλους» ο Έμερι (Βίντεο)

Ο Εμερι επέστρεψε στο Νησί και έριξε με το καλησπέρα στο καναβάτσο τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Τρίποντο-ανάσα (3-1) για την Άστον Βίλα, πρώτη ήττα μετά από 9 αγώνες σε Premier League και Europa League για τους «κόκκινους διαβόλους»

Θρίαμβος για τον Ουνάι Έμερι στην επιστροφή του στα… γνώριμα λημέρια της Premier League! Πρώτο ματς για τον έμπειρο προπονητή στο τιμόνι της Αστον Βίλα, με τους «Χωριάτες» να στήνουν πάρτι κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα με 3-1 των «κόκκινων διαβόλων» του Ερικ Τεχν Χαγκ, παίρνοντας τεράστια βαθμολογική ανάσα.

Με το τέταρτο τρίποντο στην εφετινή αγωνιστική περίοδο, η Αστον Βίλα σκαρφάλωσε στη 13η θέση της κατάταξης με 15 πόντους. Από την άλλη, η Γιουνάιτεντ προσγειώθηκε… ανώμαλα μετά το αήττητο σερί των 9 αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις. Στην 5η θέση με 23 πόντους παρέμεινε η ομάδα του Ερικ Τεν Χαγκ, που βλέπει την 6η Μπράιτον να πλησιάζει επικίνδυνα (21 π.).

Η Αστον Βίλα μπήκε φορτσάτη στο ματς και στο 7ο μόλις λεπτό, ο Ράμσεϊ έβγαλε κάθετα στον Μπέιλι κι εκείνος με διαγώνιο σουτ από αριστερά, έκανε το 1-0. Η ομάδα του Εμερι έκανε ότι ήθελε στα πρώτα λεπτά και στο 11΄ διπλασίασε τα τέρματά της με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Ντιν.

Η Γιουνάιτεντ πίεσε και στο 45’ ο Λουκ Σο έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Ράμσεϊ και κατέληξε στα δίχτυα της Βίλα για το 2-1.

Ωστόσο στο 49’ ο Γουότκινς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ράμσεϊ με πλασέ από το πέναλτι, έγραψε το 3-1. Στο 67’ ο Μαρτίνες βγήκε και πρόλαβε μετά από κεφαλιά του Ελάνγκα, με τον οποίο συγκρούστηκε στη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άριστα τα εναπομείναντα λεπτά, πανηγυρίζοντας στο τέλος ένα μεγάλο τρίποντο.

ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κας, Κονσά, Μινγκς, Ντιν (79’ Γιανγκ), Ντόουγκλας Λουίζ, Ντεντόνκερ (89’ Σανσόν), Ράμσεϊ, Μπουενδιά (79’ Καμαρά), Γουότκινς (79’ Ινγκς), Μπέιλι (69’ ΜακΓκίν)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ, Λίντελεφ, Μαρτίνες, Σο (64’ Μαλάσια), Κασεμίρο, Έρικσεν, Γκαρνάτσο (64’ Ελάνγκα), Φαν ντε Μπέικ (64’ Μαρσιάλ), Ράσφορντ, Ρονάλντο