Άστον Βίλα – Άρσεναλ 0-1: Φουλ για τετράδα οι «κανονιέρηδες»

Με γκολ του Σακά η Άρσεναλ επικράτησε με 1-0 της Άστον Βίλα εκτός έδρας και ξέφυγε με +4 από την πέμπτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έχει και ματς περισσότερο

Σπουδαίο διπλό στο «Villa Park» για την Άρσεναλ που επικράτησε με 1-0 της Άστον Βίλα και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο εξ αναβολής ντέρμπι με τη Λίβερπουλ. Το γκολ για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πέτυχε ο Μπουκαγιό Σακά και ήταν μάλιστα το γκολ Νο.2000 των «κανονιέρηδων» στην Premier League. Με αυτό το αποτέλεσμα η Άρσεναλ ξέφυγε με +4 από την πέμπτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία έχει και ματς περισσότερο από τους Λονδρέζους.

Στο 10ο λεπτό η Άρσεναλ έφτασε μία ανάσα από το γκολ, αλλά ο Μαρτίνες με τρομερά αντανακλαστικά έδιωξε την μπάλα κι έσωσε από αυτογκόλ τον Κόνσα, αλλά με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ. Από γύρισμα του Σοάρες ο Σακά με ωραίο αριστερό σουτ έκανε το 0-1.

Η Βίλα προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, αλλά τα χαλούσε στην τελική προσπάθεια. Στο 61′ ο ΜακΓκίν με σουτ είχε μία καλή στιγμή και επτά λεπτά μετά οι «χωριάτες» είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο ματς όταν ο Γουότκινς με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Λένο έσωσε την ομάδα του σε εκτέλεση φάουλ του Κουτίνιο, με το 0-1 να μένει ως το φινάλε.

Αστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Γιανγκ, Ντάγκλας Λουίζ, ΜακΓκιν, Ράμσεϊ (69′ Τραορέ), Μπουέντια (69′ Μπέιλι), Γουότκινς (82′ Ινγκς), Κοουτίνιο

Άρσεναλ: Λένο, Τίρνεϊ, Γουάιτ, Μαγκαλάες, Σοάρες, Παρτέι, Όντεγκαρντ (86′ Χόλντινγκ), Τζάκα, Σακά (69′ Πεπέ), Λακαζέτ (78′ Ενκέτια), Σμιθ Ρόου