Άρης – Παναιτωλικός 1-0: Το τρίτο ήταν και… φαρμακερό

Ο Γκρέι είδε δύο γκολ να του ακυρώνονται στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης έχασε ένα... τσουβάλι ευκαιρίες, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό με 1-0, χάρη σε γκολ του Άγγλου

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στον Λεβαδειακό, επικρατώντας με 1-0 του Παναιτωλικού για την 15η αγωνιστική της Super League, «αποχαιρετώντας» με τον καλύτερο τρόπο το 2022. Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν για άλλη μία φορά μεγάλες ευκαιρίες, ο Γκρέι είχε δύο ακυρωμένα γκολ για οφσάιντ στο πρώτο μέρος, αλλά τελικά ήταν εκείνος που έδωσε τη λύση και το τρίποντο στην ομάδα του.

Ο Κουέστα ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια για τον Άρη, με τους Οντουμπάτζιο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο και Μπράμπετς να συνθέτουν την τετράδα της άμυνας. Ο Ετέμπο ήταν στα χαφ, ενώ μπροστά του ως εσωτερικοί μέσοι βρέθηκαν οι Μάνου Γκαρθία και Ματέο Γκαρσία, με τον Μάντσίνι να έχει την δεξιά πλευρά της επίθεσης, τον Πάλμα την αριστερή και τον Γκρέι να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε με τους Ανέστη, Λιάβα, Λάρσον, Μλάντεν, Χουχούμη, Μάρτενσον, Φλόρες, Ντίας, Νταγκό, Κολοβό και Καρέλη.

Πως έπαιξαν

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση θέλοντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, έχοντας αρκετή ώρα την μπάλα στα πόδια τους και ψάχνοντας τον τρόπο να δημιουργήσουν το ρήγμα στην άμυνα του Παναιτωλικού, η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ωστόσο ήρθε από πλευράς φιλοξενούμενων. Στο 8′ ο Καρέλης έφυγε στην κόντρα και επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Κουέστα, με το πλασέ του να περνάει άουτ. Ο Άρης είχε άμεση απάντηση, ένα λεπτό μετά με τον Μαντσίνι να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή στην κίνηση αλλά να μην σημαδεύει καλά.

Ο Άρης συνέχισε να ψάχνει το γκολ και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε περισσότερο την απόδοσή του. Στο 12′ Οντουμπάτζιο έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Γκαρθία πλάσαρε από ευνοϊκή θέση αλλά η μπάλα έσκασε στο έδαφος και έφυγε ψηλά. Στο 24ο λεπτό ο Γκρέι έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μαντσίνι πλάσαρε εύστοχα, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά την χρήση του VAR. Οκτώ λεπτά αργότερα σε μία παρόμοια φάση, ξανά ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε, ξανά όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους «κίτρινους» να συνεχίζουν να ψάχνουν το γκολ και τον Παναιτωλικό να προσπαθεί στην κόντρα να γίνει απειλητικός, χωρίς όμως να το καταφέρει.

Πιο δυνατά ο Άρης στο β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ήταν και πάλι ο Άρης εκείνος που ξεκίνησε πιο δυνατά. Στο 48′ ο Οντουμπάτζιο έκανε ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του σταμάτησε στην αγκαλιά του Ανέστη. Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο ο Γκρέι, το έκανε στο 52ο λεπτό. Ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο φορ του Άρη, πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Παναιτωλικός έψαξε αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκε, παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο και στο 67′ είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα πέρασε από όλους, ο Μλάντεν δοκίμασε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, με τον Φαμπιάνο να βάζει την κόντρα και να απομακρύνει. Αμέσως μετά ο Γκρέι παραλίγο να πετύχει το δεύτερο γκολ του Άρη και προσωπικό στο ματς, αφού έγινε αποδέκτης της μπάλας στην αντεπίθεση και πλάσαρε τον εξερχόμενο Ανέστη, με τον Φλόρες να απομακρύνει πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Ο Άρης έφτασε πολύ κοντά στο γκολ και στο 79ο λεπτό. Ο Γκρέι έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια από δεξιά, έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Γκαρθία, με τον Λιάβα να σώζει τελευταία στιγμή τον Παναιτωλικό. Ένα λεπτό αργότερα ο Ζοάο Πέδρο από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει και αμέσως μετά ο Άρης έχασε νέα τεράστια ευκαιρία. Ο Γκρέι πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι με τον Ανέστη εκτός εστίας αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι σχετικά με το τελικό αποτέλεσμα με τον Άρη να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης και να φτάνει τους 25 στο πρωτάθλημα και τον Παναιτωλικό να παραμένει στους 16 και την 8η θέση.

Άρης (Πάρντιου): Κουέστα, Oντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πέερσμαν, Ετέμπο, Γκαρσία, Μαντσίνι (Νταμπό 72′), Πάλμα (Εμπακατά 89′), Γκαρθία (Ιτούρμπε 80′), Γκρέι

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χουχούμης, Μάρτενσον (Σενγκέλια 69′), Φλόρες, Νταγκό (Ξενιτίδης 75′), Κολοβός (Ζοάο Πέδρο 76′), Ντίας, Καρέλης