Άρης – Μακάμπι Χάιφα 2-2: Επέστρεψε στο φινάλε αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Άρης και Μακάμπι Χάιφα αναδείχθηκαν ισόπαλοι (2-2) στο Κλ. Βικελίδης σ' ένα παιχνίδι όπου οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο 0-2 αλλά με δύο γκολ στο 90ο λεπτό αλλά και στο δεύτερο των καθυστερήσεων απέφυγαν την ήττα

Αν μη τι άλλο, το φινάλε του φιλικού αγώνα του Άρη με τη Μακάμπι Χάιφα ήταν εντυπωσιακό. Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 0-2 εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά κενά της ομάδας του Άλαν Πάρντιου για να ακολουθήσει η αντίδραση της τελευταίας. Στην επιστροφή του στη δράση έπειτα από δυόμισι μήνες ο Σέικ Ντουκουρέ βρήκε δίχτυα, όπως και ο Λουίς Πάλμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Σκοπός διεξαγωγής του φιλικού αγώνα είναι η συγκέντρωση χρημάτων για την ανέγερση του Νέου Μουσείου Ολοκαυτώματος καθώς εκεί θα διατεθούν όλα τα έσοδα.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Σιαμπάνης (67’ Κουέστα), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Νταμπό (83’ Σγούρος), Μαζικού (83’ Παναγίδης), Καμάτσο (77’ Μαρμαρίδης), Ματέο Γκαρσία (73’ Ντουκουρέ), Ροντρίγκες (67’ Μάνου Γκαρθία), Γκρέι (63’ Ιτούρμπε), Πάλμα.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μπαράκ Μακχάρ): Μισχπάτι, Γκέρσον, Σεκ, Μέιρ, Κορνούντ, Μοχάμεντ, Αμπού Φανί, Τσιμπότα, Ατζίλι, Τσέρι, Πιερό. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Αράντ, Γκόλντμπεργκ, Ελιάου, Μεναχιέν, Λεβί, Ντέιβις, Ρουκαβίτσια, Σιμόν, Λάιτ, Γιαρίν.