39ος Αυθεντικός Μαραθώνιος: Νικητής ο Χαράλαμπος Πιτσώλης

Με ανατροπή κιόλας

Ο Χαράλαμπος Πιστώλης ήταν νικητής του 39ου Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας με χρόνο 2:25:37, ενώ δεύτερος αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος με 2:24:45.

Τον προσπέρασε στο τελευταίο χιλιόμετρο

Σημειώνεται ότι ο Πιστώλης προσπέρασε τον Κώστα Γκελαούζο στο τελευταίο χιλιόμετρο και τερμάτισε πρώτος στο Καλλιμάρμαρο.

Ειδικότερα, σε όλη τη διαδρομή ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού, Κώστας Γκελαούζος, ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα, οδηγούσε την κούρσα και έδειξε πως για ακόμα μια χρονιά θα είναι ο νικητής, όμως, στο τελευταίο χιλιόμετρο έγινε μια συγκλονιστική ανατροπή.

Ο Χαράλαμπος Πιτσώλης, του Γυμναστικού Συλλόγου Ιλισός, κατάφερε να προσπεράσει καθώς είχε τεράστια αποθέματα δυνάμεων. Έτσι, ο 29χρονος πρωταθλητής μπήκε πρώτος στο Παναθηναϊκό Στάδιο και κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη σε Μαραθώνιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, κάνοντας παράλληλα και ατομικό ρεκόρ.

Στις δηλώσεις του αμέσως μετά τον τερματισμό στο Παναθηναϊκό Στάδιο της Αθήνας, ο μεγάλος νικητής δήλωσε ευτυχισμένος που απέδωσε η τακτική που ακολούθησε στην κούρσα, ενώ, ερωτηθείς που θα ήθελε να αφιερώσει τη νίκη, ανέφερε τη γυναίκα του, η οποία, όπως είπε, «θα του δώσει το μεγαλύτερο μετάλλιο σε μερικούς μήνες».

Σε ρυθμούς Μαραθωνίου η Αθήνα

Σε ρυθμούς Μαραθωνίου βρίσκεται από το πρωί η Αθήνα, με 45.000 αθλητές απ’ όλο τον κόσμο να τρέχουν στην κλασική διαδρομή.

Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις είναι σε ισχύ από νωρίς το πρωί κατά μήκος της μαραθώνιας διαδρομής και στο κέντρο της Αθήνας για την διεξαγωγή του 39ου Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθηνών.

Ο Νέστορας Κολιός και η Μαρία Κάσσου ήταν οι νικητές του αγώνα δρόμου των 5 χλμ που ολοκληρώθηκε.

Θα διακόπτεται σταδιακά η κυκλοφορία κατά μήκος της Μαραθώνιας διαδρομής, στους Δήμους Μαραθώνος, Ραφήνας-Πικερμίου, Παλλήνης-Γέρακα, Παιανίας-Γλυκών Νερών, Αγίας Παρασκευής, Παπάγου- Χολαργού, Χαλανδρίου, Φιλοθέης-Ψυχικού και Αθηναίων

Παράλληλα, από τις 8.30 το πρωί θα διεξαχθεί Αγώνας Δρόμου 5 χλμ. από Λ. Βασ. Αμαλίας (Σύνταγμα) προς Παναθηναϊκό Στάδιο.