Σακελλαροπούλου για Πετρούνια: Πρότυπο αθλητή, με λαμπρή πορεία και σημαντικές επιτυχίες

Η ανάρτησή της

Λίγα λεπτά μετά τη μεγάλη επιτυχία του Έλληνα Πρωταθλητή Λευτέρη Πετρούνια που με μια σπουδαία εμφάνιση κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες του Τόκιο, η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου έσπευσε να τον συγχαρεί, με ένα tweet που ανάρτησε στον επίσημο λογαριασμό της.

Σημειώνεται ότι ο Λευτέρης Πετρούνιας ήρθε τρίτος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 15.200 βαθμούς. Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο μεγάλος αντίπαλος του Λευτέρη, ο Κινέζος Λιου Γανγκ με 15.500 βαθμούς.

Δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Χάο Γιου με 15.200 βαθμούς.

Η ανάρτηση της ΠτΔ:

«Πρότυπο αθλητή, με λαμπρή πορεία και σημαντικές επιτυχίες, ο Λευτέρης Πετρούνιας με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε πρόσφερε στον ελληνικό αθλητισμό μια ακόμη παγκόσμια διάκριση».