Champions League: Η Γιουβέντους «ξέσπασε» στη Σουηδία – Νίκησε 3-0 τη Μάλμε

Μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της Serie A

Ξέσπασμα της κυρίας σε σουηδικό έδαφος! Μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της Serie A με τον πενιχρό απολογισμό της 1 ισοπαλίας (2-2 εκτός έδρας με Ουντινέζε) και των 2 ηττών (0-1 από Έμπολι εντός και 0-1 από Νάπολι εκτός) η Γιουβέντους θέλησε να βάλει μία κόκκινη γραμμή και να αφήσει πίσω το πρόσφατο αμαρτωλό αγωνιστικό παρελθόν της, επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 της Μάλμε στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League.

Το ματς

Η Γιουβέντους έψαχνε απεγνωσμένα ένα θετικό αποτέλεσμα που θα λειτουργούσε ως σανίδα σωτηρίας μετά από τα διαδοχικά αγωνιστικά χαστούκια εντός των τειχών και το βρήκε στην Βόρεια Ευρώπη, με την ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι να διαλύει με 3-0 την Μάλμε και να μπαίνει δυναμικά στο νέο Champions League. Ο Άλεξ Σάντρο ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για τους Τορινέζους με κεφαλιά στο 23ο λεπτό, για να πάρουν τη σκυτάλη τα δύο επιθετικά όπλα της βέκια σινιόρα, Ντιμπάλα και Μοράτα.

Στο 45ο λεπτό ο Πάουλο Ντιμπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα που δέχτηκε ο Μοράτα από τον Νίλσεν και εκτέλεσε ψύχραιμα για να κάνει το 2-0, ενώ πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ήρθε και τρίτο γκολ για την ιταλική ομάδα.

Δράστης ο Μοράτα που σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι μετά το γκολ του στο “Ντιέγκο Μαραντόνα” απέναντι στην Νάπολι για την Serie A, με την Γιουβέντους να βάζει έτσι το ματς για ύπνο από νωρίς πετυχαίνοντας για πρώτη φορά τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο αγώνα Champions League μετά το 2012 κόντρα στην Νόρτζελαντ.

ΜΑΛΜΕ: Ντιαβαρά, Μπέργκετ, Αχμέντοτζιτς, Νίλσεν, Μπρόρσον, Ρικς (75′ Όλσον), Ίνοσεντ (75′ Νανάσι), Κρίστιανσεν, Ρακίπ (59′ Νάλιτς), Μπιρμάντσεβιτς (59′ Αμπουμπακάρι), Τσόλακ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ (86′ Ρουγκάνι), Μπονούτσι, Σάντρο, Κουαδράδο (82′ Κουλουσέβσκι), Λοκατέλι, Μπεντανκούρ (67′ ΜακΚένι), Ραμπιό, Ντιμπάλα (82 Ράμσεϊ), Μοράτα (67′ Κεν)